fot. MŚ |
Składniki na ten bulion są dość rozbudowane, możecie ograniczyć się do wody, zielonej pietruszki, jałowca, marchwi, korzenia pietruszki, selera, cebuli, liścia laurowego, ziela angielskiego i soli, pozostałe składniki będą miłym dodatkiem ;)
WYWAR WARZYWNY | podstawowy, wzmacniający i rozgrzewający
przepis pochodzi z książki Karoli Schneider pt. Zupy wzmacniające wg Pięciu Przemian
Składniki:
- ok. 2-2,5l zimnej wody
- zielona pietruszka
- jagody jałowca
- marchew 2 szt.
- pietruszka korzeń 2 szt.
- seler bulwa mały
- cebula
- świeży imbir
- czosnek
- goździki
- lubczyk
- liść laurowy
- ziele angielskie
- kora cynamonu
- sól
Do wody dodać zieloną pietruszkę, zagotować, dodać jagody jałowca, następnie marchew, pietruszkę, seler i cebulę (jeżeli możesz przypiecz cebulę, w tej postaci doda bulionowi wspaniałego aromatu). Następnie dorzuć imbir, czosnek, goździki, lubczyk, liść laurowy, ziele angielskie i trochę kory cynamonu. Na końcu dodaj sól i gotuj wszystko na najmniejszym możliwym ogniu pod przykrywką (żeby nie wyparowało) przez następne 2 do 4 godzin.
Po upływie tego czasu poczekaj, aż wywar ostygnie. Wyrzuć wygotowane warzywa, które oddały swoją energię bulionowi i ciesz się wywarem na bazie, którego możesz ugotować ulubiona zupę :)
Witam. Ile można przechowywać taki bulion w lodówce?? Czy mrożenie nie pozbawi go właściwości??
OdpowiedzUsuńcześć Monika, mrożenie na pewno pozbawi go części właściwości, nie ma się czym chwalić, ale zupa na bazie tego wywaru stała u mnie ponad tydzień ;)
Usuń