1 stycznia 2015

MAKOWY SERNIK JAGLANY | bez cukru, jajek i glutenu

Dodając przepis na pierwszy sernik jaglany, a tym bardziej włączając go do mojej dzikiej oferty nigdy nie podejrzewałabym, że będzie cieszył się tak pozytywnym odbiorem. Z całą pewnością jest to najczęściej pieczone przeze mnie ciasto, na którym dokonałam już wielu eksperymentów. Dlatego dziś zapraszam Was na sernik jaglany w wydaniu noworocznym :) Ciasto idealnie sprawdzi się na posylwestrowy weekend, pamiętajcie tylko, że mak z mlekiem kokosowym, nerkowce i puszkę mleka kokosowgo musimy przygotować parenaście godzin wcześniej. Zapraszam!

fot. MŚ



MAKOWY SERNIK JAGLANY | bez cukru, jajek i glutenu

Składniki:
na foremkę 26cm 

CIASTO:
- 1 szklanka suchej kaszy jaglanej uprażonej na suchej patelni
- 2 szklanki mleka roślinnego lub 1 szlanka wody i 1 szklanka mleka kokosowego
- 1 łyżka oleju kokosowego
- puszka schłodzonego mleka kokosowego
- 1 łyżeczka naturalnego aromatu migdałowego lub 2 łyżeczki amaretto
- 0,5 łyżeczki mielonego kardamonu
- 60 g słodu z agawy lub 0,5 szklanki ksylitolu
- 1 szklanka daktyli

MASA:
- 3/4 szklanki mielonego maku
- 0,5 szklanki gęstego mleka kokosowego
- 100 g nerkowców
- 3 łyżki miodu
- opcjonalnie do dekoracji (masa sama w sobie wygląda ładnie, także dekoracje nie są niezbędne): żurawina, prażone migdały, wiórki z gorzkiej czekolady 90%

Dzień wcześniej mielony mak łączymy z 0,5 szklanki mleka kokosowgo,orzechy nerkowca zalewamy wodą, a puszkę mleka kokosowego umieszczamy w lodówce. Na drugi dzień uprażoną kaszę jaglaną przelewamy wrzątkiem i gotujemy z mlekiem roślinnym lub wodą i mlekiem kokosowym (nie z puszką tylko 1 szklanką), aż kasza będzie bardzo miękka (możliwe, że w trakcie gotowania będziemy musieli dodawać wody), pod koniec gotowania kaszy dodajemy naturalny ekstrakt migdałowy (ale nie amaretto).

Piekarnik rozgrzewamy do temp. 180st. Szklankę daktyli na chwilę zalewamy gorącą wodą, w międzyczasie foremkę do ciasta wykładamy papierem do pieczenia i smarujemy tłuszczem (np. olejem kokosowym). Daktyle dokładnie odączamy i kroimy na drobne kawałki. Wysypujemy nimi spód tortownicy.

W naczyniu miksującym umieszczamy ugotowaną kaszę i dokładnie ją miksujemy, po chwili dodajemy twardą część mleka kokosowego z puszki (jeśli kasza nie była bardzo rozgotowana możemy dodać także wodę, która odłączyła się od mleka). Wszystko dokładnie miskujemy i po kolei dodajemy łyżkę oleju kokosowego, wybrany słód, amaretto jeśli nie używaliśmy ekstraktu migdałowego oraz kardamon. Całość miksujemy na gładki krem.

Masę wylewamy do foremki z daktylami , staramy się wszystkiego nie zjeść ;) Wygładzamy wierzch i wkładamy sernik do rozgrzanego piekarnika, pieczemy dokładnie 30 min z termoobiegiem. Po tym czasie wyciągamy sernik i pozwalamy mu ostygnąć (nie wystawiamy go na dwór bo zrobi się bardzo twardy). Po ok. 2-3 h kiedy całkiem ostygnie smarujemy go masą makową, którą przygotowujemy tak...

Namoczone nerkowce mielimy na gładką masę, następnie dodajemy mak z mlekiem kokosowym i miód. Wszystko jeszcze raz dokładnie miskujemy, aż do powstania gładki krem, który wykładamy na wierzch ostygniętego sernika. Jeżeli chcemy dekorujemy, u mnie były to wiórki 90% gorzkiej czekolady, prażone słupki migdałów oraz wypłukana z cukru i tłuszczu żurawina (zalana na chwilę gorącą wodą). Sernik przechowujemy w temperaturze pokojowej, w zimnie stanie się twardy. Smacznego!

8 komentarzy:

  1. wygląda tak pysznie, że trudno mi oderwać wzrok, a co by to było, gdybym go miała jeszcze przed sobą - pewnie nie potrafiłabym oderwać się od talerzyka i łyżeczki! :D świetny przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe, spróbowałabym :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy do masy jaglanej, można dodać pulpę migdałowa powstała przy produkcji mleka :) ?

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobra uwaga aby nie zjeść w trakcie przygotowywania całej masy jaglanej, bo często mi się to zdarza:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ttak sobie myślę, że to dobry sernik na Wielkanoc :)

      Usuń