28 kwietnia 2015

MAKOWIEC PIKNIKOWY | zdrowy, bezcukrowy i wegański

Pomimo braku promieni słonecznych za oknem większość z nas twardo obstaje przy majówce. Koniec końców wszyscy wylądujemy w miejscu zabudowanym, ale będzie po naszemu, każdy porządny Polak musi skorzystać z tzw. majowego weekendu nawet jeżeli jest tak krótki jak tegoroczny! Dla tych, którzy preferują klasyczną kiełbasę, a także dla tych jedzących bardziej świadomie mam przepis na ciacho, które na pewno zda egzamin podczas zaplanowanych spotkań. Od czasu tego RAWmakowca stałam się ogromną fanką maku, który jak się okazało zawiera więcej wapnia od innych produktów roślinnych, a także tych klasycznie zalecanych nam ze względu na jego wysoką zawartość. Przede wszystkim jest pyszny i warto żebyśmy przestali kojarzyć go tylko ze świętami i włączyli do codziennej diety.

fot. MŚ



MAKOWIEC PIKNIKOWY | pyszny, słodki i wegański

Składniki:
na spory makowiec upieczony w klasycznej keksówce, w której piekę chleb (ok. 25cm?)

- 1 szklanka pełnoziarnistej mąki żytniej
- 1 szklanka pełnoziarnistej mąki orkiszowej
- 1,5 szklanki mielonego maku
- ok. 0,5 szklanki mleka roślinnego (u mnie owsiane)
- 2 łyżki oleju ryżowego lub rozpuszczonego kokosowego
- 2 jabłka
- ¼ szklanki ksylitolu
- ¾ łyżeczki sody oczyszczonej
- miseczka różnych owoców suszonych z przewagą daktyli (u mnie mix suszonych daktyli, żurawiny, rodzynek i gruszek)
- duża garść posiekanych orzechów (u mnie włoskie i migdały)
- cynamon
- polewa czekoladowa np. z tego przepisu (u mnie była to czekolada z fasolu adzuki, przepis dodam już wkrótce)
- opcjonalnie do przystrojenia np. uprażone płatki migdałowe, jagody goji, wiórki kokosowe


Sporą miseczkę pełną bakalii zalewamy gorącą wodą i zostawiamy je na co najmniej pół godziny lub dłużej. Jabłka obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach.

Piekarnik rozgrzewamy do temp. 180st góra/dół. Łączymy ze sobą składniki suche czyli mąkę, ksylitol, mak, sodę, posiekane orzechy, cynamon. Następnie dodajmy do nich jabłka i olej, wszystko dokładnie mieszamy, odsączone suszone owoce kroimy na małe kawałki i tez je dodajemy, wszystko znów mieszamy, a na koniec rozrzedzamy mlekiem (jeżeli masa będzie zbyt gęsta może dodać go więcej jednak należy uważać, aby nie było go zbyt dużo, ciasto powinno być zwarte).

Tak przygotowane ciasto przekładamy do dobrze nasmarowanej keksówki i pieczemy od 30-35 min do nawet 45-50. Trzeba obserwować ciasto, ja mniej więcej w połowie włączyłam pieczenie od spodu żeby nie spalić makowca na górze.

Kiedy już ostygnie nakładamy polewę czekoladową, dekorujemy i cieszymy się smakiem słodkiego makowca! Kto powiedział, że grill nie może być zdrowy ;)


fot. MŚ


10 komentarzy:

  1. Jesli chodzi o mak,to rozumiem,ze nie moze byc to gotowa masa makowa z puszki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo dobrze rozumiesz, gotowa masa makowa zawiera cukier i inne dodatki, a nam wystaczy poczciwy mak w teorebce, dostepny prawie w każdy sklepie na półce z bakaliami :)

      Usuń
  2. Przepraszam,ze zawracam glowe,ale nie chce popelnic bledu. Nadal nie rozumiem czegos,jesli chodzi o mak. Suchy mak w torebce kupilam,ale nie wiem czy taki dodac,czy go sparzyc i zmielic?

    OdpowiedzUsuń
  3. ależ po to tu jestem :) mak jeśli nie jest zmielony wystarczy tylko zmielić, w pieczeniu pozbędziemy się gorzkawego smaku :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Prosze sie nie dziwic. Sa blogi kulinarne,gdzie nie zawsze sie udziela odpowiedzi. Bardzo dziekuje za szybka odpowiedz,bo mam w planach upiec po poludniu makowiec. Skladniki ciasta sa super i dlatego przepis mi sie spodobal. Dziekuje :-P.

    OdpowiedzUsuń
  5. Gdyby zastąpić ksylitol brązowym cukrem to ile trzeba go dodać? Córka za mała a nie ukryję przed nią takiego ciacha... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. cukier dla dziecka to nienajlepszy pomysł, nie używam, poza tym ciasto jest naturalnie słodkie i nie trzeba dodawać cukru, a ksylitol ma bardzo podobny smak, radzę spróbować :)

      Usuń
  6. Znam ksylitol ale słyszałam że do trzeciego roku życia nie powinno się podawać dziecku i dlatego szukam alternatywy :) a jak doleje trochę syropu z agawy to będzie ok?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to prawda, z ksylitolem ostrożnie, można użyć syropu z agawy, albo melasy z buraka :)

      Usuń