17 sierpnia 2015

PAPIERÓWKI: OCET, KOMPOT I PAPIERÓWKI Z KURKUMĄ | 3 przepisy, które są naturalne i bez cukru

Jakiś czas temu zostałam obdarowana skrzynką papierówek. W pierwszej kolejności zapytałam Was poprzez FB co z tym „szczęściem” zrobić. Koniec końców powstały z nich trzy rzeczy. Ocet, papierówki z kurkumą oraz kompot. Wszystkie trzy przepisy zamieszczam poniżej :)

fot. MŚ


PAPIERÓWKI: OCET, KOMPOT I PAPIERÓWKI Z KURKUMĄ | 3 przepisy, które są naturalne i bez cukru 


KOMPOT

Składniki:

- ok. 1,5 kg papierówek pokrojonych na ćwiartki z wyciętymi „dupkami”, ale zostawionymi pestkami
- ok. 3 l wody
- garść daktyli
- kardamon, cynamon

Pokrojone jabłka umieszczamy w dużym garnku, zalewamy wodą. Daktyle przepłukujemy gorącą wodą i dodajemy do garnka, następnie dorzucamy przyprawy. Gotujemy ok. 30-45 min. od momentu zagotowania. Jeśli kmpot będzie za mało słodki możemy dosłodzić go ksylitolem. 

fot. MŚ


PAPIERÓWKI Z KURKUMĄ
inspirowałam się tym przepisem od Smakoterapii

Składniki:

- papierówki
- kurkuma (1 płaska łyżeczka na 1kg jabłek)
- sok z cytryny

Papierówki pokrój na ćwiartki i usuń gniazda nasienne (możesz wrzucić je od octu). Zmiksuj je dokładnie z kurkumą, oraz sokiem z cytryny. Kiedy będą już gorące przełóż do wyparzonych słoików i pasteryzuj lub jeszcze bardzo gorące odwróć do góry dnem i zawekuj. Do moich papierówek nie dodawałam słodu, doszłam do wniosku, że po otworzeniu można je zawsze dosłodzić miodem :)

fot. MŚ


OCET

Składniki:
na słój ok 5l

- ok. 1,5-2kg jabłek, w tym można wykorzystać skórki oraz ogryzki z innych jabłek (ocet zrobi się także z samych skórek jeśli nie mamy jabłek)
- tyle wody żeby przykryła zawartość słoja
- 1 łyżka miodu na ok. 1,5l wody

Umyte jabłka zalewamy ciepłą wodą z miodem. Odstawiamy w ciepłe miejsce. Słój zakrywamy przepuszczającą powietrze szmatką. Przez pierwsze dwa tygodnie codziennie mieszamy drewnianą łyżką. Po paru dniach na szmatce przepuszczającej powietrze pojawią się muszki owocówki.  
Uważajcie żeby nie dostały się do środka, ponieważ wtedy ocet nam skiśnie.

Mikstura będzie dobra po ok. 6 tygodniach. Nie ma lepszego octu od takiego domowej roboty. Oczywiście można zrobić go także z innych jabłek. Swój ocet przelewam zawsze do butelek i piję codziennie rano ze szklanką ciepłej wody. Nie ma lepszego środka na odkwaszenie i dobre trawienie :)


fot. MŚ

5 komentarzy:

  1. Czy można prosić o wyjaśnienie z (bio)chemicznego punktu widzenia jak kwas (ocet jabłkowy) może wspomagać odkwaszenie?

    OdpowiedzUsuń