26 stycznia 2015

SZARLOTKA Z SUSZONYMI WIŚNIAMI | bez glutenu, cukru i nabiału

Pieczenie ciast bez wszystkich zbędnych dodatków stało się tak naturalne, że aż dziw mnie bierze kiedy ktoś wbija do masy jajko, albo używa śmietany, o cukrze nie wspominając. Wiele takich przysmaków znalazło się na mojej stronie, nie wszystkimi się z Wami dzielę choćby dlatego, że nie starcza mi czasu żeby zamieszczać przepisy (choćby na RAWfoodowy makowiec, ale w tradycji polskiej makowce robiło się też podobno na Wielkanoc więc chyba zdążę :)). Bardzo wiele przepisów chciałabym też wypróbować tylko kto to zje, a co też ważne doceni włożony w nie trud. Zdarzają się jednak takie receptury, które są tak DOBRE, że zagoszczą w ciastowym wachlarzu na stałe. Tak jest właśnie z tą szarlotką. Nie dość, że jest pyszna to na dodatek PIĘKNA. Wydaje mi się, że zdjęcia nie do końca oddały urodę tego ciasta, jednak delikatna posypka z mąki kokosowej (cóż za patent!) zrobiła swoje, zapraszam!

fot. MŚ



SZARLOTKA Z SUSZONYMI WIŚNIAMI | bez glutenu, cukru i nabiału 
inspirowałam się tym przepisem od Kwestia Smaku 

Składniki:
na foremkę 24cm 

MUS:
- 6 dużych jabłek lub 8 średnich 
- opakowanie suszonych wiśni min. 100, max. 200g
- cynamon

CIASTO:
- 100g bezglutenowej mąki owsianej 
- 50g mąki ryżowej 
- 100g oleju kokosowego 
- 75g zmielonych orzechów włoskich 
- 50g całych orzechów włoskich
- 75g zmielonych migdałów 
- 1/4-1/3 szklanki zmielonego w młynku do kawy ksylitolu 
- 1 łyżeczka domowego proszku do pieczenia np. z tego przepisu 
- 2-3 łyżki wiórków kokosowych (dodajemy już po wyjęciu ciasta z lodówki)
- mąka kokosowa do posypania wierzchu szarlotki 
- do posypania (u mnie): prażone orzechy włoskie, prażone płatki migdałowe

Jabłka obieramy ze skórek, kroimy w ćwiartki, a ćwiartki na pół i w plasterki. Wrzucamy do garnka z grubym dnem i prażymy z odrobiną wody jeżeli będzie taka potrzeba, suszone wiśnie zalewamy gorącą wodą. Raz na jakiś czas mieszamy jabłka, kiedy będą już miękkie posypujemy je cynamonem. Kiedy będą się już rozpadać (jabłka) opłukujemy wiśnie i dodajemy do jabłek, wyłączamy podgrzewanie i zostawiamy wszystko pod przykryciem. 

W międzyczasie wszystkie suche składniki tj. mąkę owsianą, mąkę ryżową, zmielone orzechy włoskie, zmielone migdały, poszatkowane całe kawałki orzechów włoskich, proszek do pieczenia i ksylitol łączymy w misce i mieszamy żeby wszystko się połączyło. Dodajemy olej kokosowy i dokładnie zagniatamy ciasto. Formujemy kulę, którą umieszczamy w lodówce na ok. pół godziny. 

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180st. Foremkę do ciasta wykładamy papierem do pieczenia i smarujemy zdrowym tłuszczem. Kulę z ciasta przekrawamy na pół. Jedną połową wykładamy spód formy i formujemy małe ranty. Drugą połowę rozkruszamy i dodajemy do niej 2-3 łyżki wiórków kokosowych. Wcześniej uprażone jabłka wykładamy na przygotowany spód, przykrywamy resztą ciasta, z której palcami formujemy kruszonkę. Tak przygotowane ciasto umieszczamy w piekarniku i pieczemy ok. 30-35 min. Kiedy kruszonka zacznie się rumienić (po jakichś 15min pieczenia) przykrywamy ciasto folią aluminiową i pieczemy dalej wskazany czas. 

Kiedy ciasto ostygnie posypujemy je mąką kokosową, która daje wrażenie cukru pudru choć jej do niego bardzo daleko oraz uprażonymi wcześniej orzechami włoskimi i płatkami migdałowymi. Możemy sięgnąć także po cynamon. 


Szarlotkę można jeść na ciepło (np. z kulką lodów bananowych domowej produkcji) lub na zimno, tak czy siak jest przepyszna i przepiękna!

fot. MŚ

10 komentarzy:

  1. nic nie zastąpi zapachu i smaku domowej szarlotki! super przepis :) podoba mi się dodatek wiśni!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. prrrawda??? :) jest prze pysz na! bardzo zachęcam do jej popełnienia :)

      Usuń
  2. a zdjęcia nie oddają w pełni jej uroku ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. wygląda smakowicie, niestety zaczynają się czepiać ksylitolu ostatnio, że wcale nie jest taki zdrowy jak się nam wydawało, bu

    OdpowiedzUsuń
  4. Skład bardzo mi się podoba, a ciasto wygląda cudownie - kiedyś nie pomyślałabym, że z wyłącznie zdrowych składników można stworzyć takie coś :) Zrobię takie w najbliższych dniach, ale ksylitol zastąpię syropem klonowym :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Male pytanie , ile syropu z agawy polecasz uzyc zamiast ksylitolu? Dziekuje , pozdrawiam Magda Kaminska

    OdpowiedzUsuń
  6. Male pytanie , ile syropu z agawy polecasz uzyc zamiast ksylitolu? Dziekuje , pozdrawiam Magda Kaminska

    OdpowiedzUsuń