3 grudnia 2014

Szkolenie "Daję Dziecku to co najlepsze" dla pracowników placówek zbiorowego żywienia odpowiedzialnych za żywienie najmłodszych | II relacja ze spotkania

Dziki miał przyjemność już po raz trzeci wziąć udział w szkoleniu „Daję mojemu Dziecku to co najlepsze” zorganizowanym przez firmy Perfect System HACCP Iwona Wójcik Rogalska, Partner System HACCP Barbara Kruczyńska oraz Kuchenne Kreacje Anna Motak. Szkolenie skierowane było dla pracowników żłobków, szkół i przedszkoli odpowiedzialnych za żywienie najmłodszych. Zainteresowanych znalazło się naprawdę wielu, co pozwala wierzyć, że są osoby, którym naprawdę zależy na zdrowiu naszych dzieciaków.

fot. MŚ


Tak jak poprzednio, tematyka szkolenia opierała się na pogłębieniu wiedzy z zakresu żywienia dzieci, wśród (bagatela!) niemal setki osób. Słuchaczami  byli m. in. intendentki i kucharki - osoby odpowiedzialne za planowanie i przygotowywanie posiłków dla dzieci w przedszkolach i szkołach, dietetycy ze szpitali i domów opieki, pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej - kontrolujący m. in. kuchnie wrocławskich  żłobków, przedszkoli i szkół.

fot. MŚ
Pierwsza część spotkania prowadzona była przez Iwonę Rogalską, Basię Kruczyńską i Anię Motak, współpracujące od lat z przedszkolami w zakresie wytyczania nowych kierunków w żywieniu dzieci. Basia i Pani Iwona mówiły o dobrych praktykach żywienia, z którymi spotkały się  na przestrzeni czasu oraz o zmianach jakie zachodziły w żywieniu dzieci we wrocławskich placówkach. Ania przedstawiła jak obecnie podchodzić do kwestii żywienia dzieciaków, jakimi zasadami kierować w układaniu jadłospisów, jakie produkty wybierać i jak je „przemycać” dzieciom. Mówiła też jak korzystać z  przedszkolnych i szkolnych programów żywieniowych, w celu prawidłowego bilansowania wartości odżywczych posiłków.  Na podstawie  zdjęć i filmów z wrocławskich placówek przedstawiła sposoby wprowadzania kolejnych zmian w dziecięcych posiłkach.

fo. MŚ

W przerwie między wykładami uczestnicy mieli okazję spróbować przysmaków przygotowanych przez firmę Horyzonty Smaku. Na stole pojawiły się m. in ciasto marchewkowo-dyniowe i buraczane, ciastka z mąk z pełnego przemiału, a hitem - tak jak i ostatnio - okazały się  pralinki z… ziemniaków obtoczone w karobie, wiórkach kokosowych i sezamie!

fot. MŚ
Wielkim zainteresowaniem cieszył się wykład gościa specjalnego szkolenia, ekspertki w żywieniu naturalnym i makrobiotyki  Bożeny Ryszawskej. Łatwiej byłoby napisać o czym Bożenka nie mówiła, a miało to związek ze zdrowym odżywianiem dzieci i dorosłych ;) W skrócie mogę napisać, że temat jej wykładu dotyczył tego jak poprzez gotowanie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie oraz o tym jak gotować, co gotować i z czym to się je ;) Wystąpienie Bożeny zostało bardzo ciepło przyjęte przez  zgromadzonych. Odwoływała się ona do naszej intuicji oraz wiedzy na temat tego, co jest dla nas najlepsze, wiedzy, którą nosimy głęboko w sobie. Kiedyś odżywialiśmy się naturalnie, ale wyniku ogólnodostępnej, przetworzonej żywności oraz braku czasu, na chwilę o tym zapomnieliśmy. Teraz już czas wrócić do korzeni!

fot. MŚ
Jak zwykle spotkanie to było bardzo inspirujące i pouczające. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny miałam okazję w nim uczestniczyć i przekonać się, że poza rodzicami są też inne osoby, osoby znajdujące się „po tej drugiej stronie”, którym równie mocno zależy na tym, aby nasze pociechy odżywiały się nie tylko smacznie, ale i bardzo zdrowo!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz