15 kwietnia 2014

Szkolenie "Daję Dziecku to co najlepsze" dla kierowników, intendentów, kucharzy oraz dyrektorów placówek zbiorowego żywienia | relacja ze spotkania

W naszym mieście ostatnio głośno zrobiło się w temacie żywienia dzieci w placówkach takich jak żłobki i przedszkola, szkoły. Z moich obserwacji wynika, że wielu z nas zaczyna zwracać uwagę na to jak się odżywia w momencie kiedy w rodzinie pojawiają się dzieci. Nie dziwi zatem fakt, iż i Rodzice, którzy zdają sobie sprawę z tego jak ważne dla rozwoju dziecka oraz dla jego prawidłowych przyzwyczajeń żywieniowych w przyszłości jest świadome, zrównoważone i przemyślane odżywianie już od małego, szukają równie świadomych ośrodków edukacji. No bo kto inny może zapewnić najmłodszym takie zaplecze? Na szczęście jest sporo osób, którym zależy na tym tak samo jak świadomym Rodzicom... Można się o tym było przekonać na szkoleniu „Daję dziecku to co najlepsze”. 

fot. MŚ

Można się o tym było przekonać na szkoleniu „Daję dziecku to co najlepsze” zorganizowanym przez firmy Perfect System HACCP i Partner System HACCP.Szkolenie skierowane było do kierowników, intendentów, kucharzy oraz dyrektorów placówek zbiorowego żywienia. Zainteresowanych znalazło się naprawdę wielu co pozwala wierzyć, że są osoby, którym naprawdę zależy na tym aby nasze dzieciaki dostawały zdrowe posiłki. Podczas szkolenia, które trwało prawie pięć godzin zgromadzeni mieli okazję ugruntować  swoją wiedzę związaną z aktualnymi zasadami układania jadłospisów zgodnych z wytycznymi IŻŻ oraz najnowszymi badaniami naukowymi. Ponadto Ania Motak, technolog żywności i żywienia człowieka, osobną część szkolenia poświęciła na bardzo ważne zagadnienie jakim jest temat tego co i jak warto "przemycać" w jadłospisie dzieci, aby zakamuflowana zdrowa żywność  mogła wędrować do brzuszków małych przedszkolaków. Wiedza ta poparta była realnymi przykładami w postaci filmów, zdjęć i przepisów z dolnośląskich placówek. 


fot. MŚ

Osobna część prowadzona przez Kasię Szczechowiak, psycholog, studentkę ostatniego roku dietetyki klinicznej, dotyczyła tematu zachęcania dzieci do nowości, które im serwujemy oraz szeroko zakrojonego tematu jakim jest kultura jedzenia. Ponadto Kasia mówiła o bardzo trudnym temacie jakim jest żywienie dzieci z autyzmem, alergiami, nietolerancjami oraz innymi specjalistycznymi wymaganiami żywieniowymi. Koniec końców nawet Dziki dostał na chwilę mikrofon do ręki i wraz z Anią poprowadziłyśmy część dotycząca odżywiania się wiosną oraz oczyszczania organizmu.

fot. MŚ
Jak sami widzicie szkolenie miało bardzo szeroki zakres tematyczny. Cieszy fakt, że przybyło naprawdę wielu przedstawicieli wrocławskich żłobków, przedszkoli, szkół. Pamiętajmy jednak, że tak samo ważną rolę w nauczeniu prawidłowych nawyków żywieniowych, a wręcz najważniejszą pełnią Rodzice. To właśnie z nich dzieci czerpią przykład, to właśnie z domu wynoszą przyzwyczajenia, do których w przyszłości będą wracać jak do wspomnień z dziecięcych lat. Jednym słowem jeżeli będziemy karmić nasze dzieci np. parówkami, zupkami w proszku, sklepowymi słodyczami oraz sztucznymi soczkami to właśnie, te produkty będą kojarzyć im się bezpieczeństwem, to właśnie do tych produktów będą wracać już jako dorośli ludzie choćby z przyzwyczajenia lub w chwilach potrzeby poczucia bezpieczeństwa. Weźmy na siebie odpowiedzialność jaką jest edukacja już od najmłodszych lat, później natomiast szukajmy miejsc i ludzi, którzy myślą podobnie do nas, miejsc wartych wychowywania naszych pociech.

fot. MŚ
A tu na koniec zdjęcie poczęstunku przygotowanego przez firmę cateringową Horyzonty Smaku. Uczestnicy szkolenia mogli nie tylko usłyszeć trochę o zdrowych zamiennikach, ale także ich spróbować, no bo czym jak nie zdrową słodkością są marcepanki z... ziemniaków :) Pyszne kuleczki obtoczone w karobie, sezamie oraz płatkach kokosowych smakowały wybornie, oby tak dalej, oby tak więcej :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz