24 lutego 2014

ŚLIWKI POD PIERZYNKĄ | bez cukru, mleka i jajek

Najwyższy czas zaserwować Wam coś słodkiego tym bardziej, że przepis jeszcze ciepły bo z tej niedzieli. Co to za sprawiedliwość, że ja tu się objadam zdrowymi słodyczami, a Wy nie ;) Jak widać ze zdjęć, światło już inne, takie prawie wiosenne... Ale owoców wiosennych jeszcze nie ma więc jakoś sobie radzimy i sięgamy na półkę z przetworami. Mam szczęście, że moja mama jak i teściowa do powideł śliwkowych nie dodają cukru więc z czystym sumieniem mogłam ich użyć :)

śliwki pod pierzynką Dziki Naśladowca
fot. MŚ


ŚLIWKI POD PIERZYNKĄ | bez cukru, mleka i jajek

Składniki:
z podanej ilości wychodzi ok. 4 średnich porcji 

- średni słoik powideł śliwkowych bez cukru lub: Wasze ulubione świeże owoce (oby sezonowe czyli zbytniego wyboru nie ma ;), lub duszone np. jabłka, albo inne przetwory, które zalegają Wam na półce, generalnie chodzi o smaczny owocowy spód
- kleik ryżowy z ilości ok. 100/120 g brązowego ryżu (chodzi o pastę ryżową, którą można otrzymać z bardzo długo gotowanego ryżu, ja moją mam ze specjalnej maszyny do mlek roślinnych)
- woda lub ewentualnie mleko roślinne
- płatki migdałowe
- wiórki kokosowe
- cynamon

Zaczynamy od ryżu, który gotujemy na wodzie lub na wodzie z mlekiem roślinnym, aż do otrzymania kleiku/pasty ryżowej, jak zwał tak zwał ;)

W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 150/160 st., średniej wielkości naczynie żaroodporne smarujemy delikatnym tłuszczem. Na jego dno wykładamy powidła śliwkowe lub inne pyszności, które lubimy (np. duszone jabłka z cynamonem). Na wierzch układamy kleik ryżowy, posypujemy go cynamonem i płatkami migdałowymi.

Wkładamy do piekarnika na ok. 20-25 min. Po wyjęciu posypujemy wiórkami kokosowymi. Gotowe, smaczne i zdrowe!

śliwki pod pierzynką Dziki Naśladowca
fot. MŚ


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz