Strony

22 grudnia 2013

CIASTO TORCIK JABŁKOWY | wegański, lekki i dietetyczny

Biorąc pod uwagę fakt, że podczas Świąt większość potraw jest dość ciężkostrawna, idealnym ciastem wydaje się być takie, które nie dorzuci "do pieca" naszemu organizmowi, no i posmakuje nawet tym najbardziej "konserwatywnym żywieniowo" członkom rodziny. No bo kto nie lubi jabłecznika!
torcik, ciasto jabłkowe Dziki Naśladowca
fot. Michalina Ściborska

CIASTO TORCIK JABŁKOWY | bez cukru, jajek i mleka
oryginalny przepis pochodzi od Zdrowie na Talerzu

Składniki:
spód pieczemy w 180 st. przez ok. 15/20 min.


SPÓD (tortownica ok. 18 cm)
- szklanka pełnoziarnistej mąki orkiszowej 
- 6/7 łyżek oleju ryżowego 
- 80 g miodu lub syropu z agawy (ja dałam pół na pół)
- naturalny ekstrakt waniliowy z tego przepisu 
- 5 łyżek wody 
- na czubku noża soli

MASA JABŁKOWA
- z 0,5 kg jabłek należy wycisnąć sok
- 1 kg jabłek należy obrać i zetrzeć na dużych oczkach tarki
- 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej
- przyprawy: cynamon, kardamon, lub domowa przyprawa piernikowa z tego przepisu
- garść płatków migdałowych 
- garść orzechów włoskich 

Piekarnik rozgrzewamy do temp. ok. 180 st. Miód, wodę i olej dokładnie miksujemy, powoli dodajemy mąkę cały czas miksując. Tak przygotowaną bazę wkładamy do natłuszczonej tortownicy, pieczemy ok. 15/20 min. 

Starte jabłka łączymy z połową soku jabłkowego oraz przyprawami i podgrzewamy parę minut, w międzyczasie łączymy mąkę ziemniaczaną z resztą soku i dokładnie mieszamy, nie chcemy żadnych grudek. Tak przygotowaną na zimno mieszankę powoli wlewamy do ciepłych jabłek. Mąka po chwili zacznie wszystko ze sobą wiązać i już nasza w tym głowa, żeby wszystko dokładnie mieszać, nie chcemy żeby porobiły się nam "kluski". Tak przygotowaną masę przekładamy do tortownicy. Już na sam koniec na małej patelni prażymy płatki migdałowe oraz orzechy włoskie, posypujemy nimi torcik. Tak przygotowane cudo odstawiamy do wystygnięcia. 

Serdecznie polecam Wam ten przepis, jest bardzo prosty i na pewno sprawdzi się (nie tylko) na świątecznym stole :)











11 komentarzy:

  1. A ile tego ekstraktu bo mam zamiar przygotować to cudo. Kasia Jankowska

    OdpowiedzUsuń
  2. A ma być mąka ziemniaczana czy może być skrobia?? Bo mąkę dostać to cud. I jak dobrze czytam pieczemy tylko spód i potem na gotowy wlewamy jabłka ciepłe i już nie pieczemy tylko studzimy??? no i potem do brzuszka :) Kasia Jankowska

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja używam mąki ziemniaczananej, jest w każdym większym sklepie na "makach" tradycyjnych czyż nie? a reszta: dokładnie tak :)

      Usuń
  3. No właśnie byłam w kilku marketach i nie tylko, a mieszkam w aglomeracji śląskiej czyli miasto na mieście sklep na sklepie i pisze mąka ziemniaczana ale jak czytam skład to pisze 100% skrobi ziemniaczanej. A powinny być gotowane odparowane zmielone ziemniaki z czego się orientuje. KJ

    OdpowiedzUsuń
  4. Ewentualnie jaką mąką można ją zastąpić jeżeli jest taka możliwość. :) bo mam taką ochotę na to ciacho, mam wszystko oprócz mąki ziemniaczanej. A jakiej firmy masz mąkę swoją może szybciej znajdę przy Twojej pomocy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spróbuj kukurydzianą, choć nie gwarantuję, że będzie się tak dobrze trzymać, albo po prostu użyj skrobii :) Możesz też wypróbować agar, ale nie powiem Ci w jakich ilościach, pewnie minimum dwie do trzech łyżeczek :)

      Usuń
  5. Ciasto zrobione. Dałam 1/4 szklanki skrobi związała bardzo ładnie. Pytanie odnośnie spodu: powinien być cienki nie wyrasta jakoś "do szałowego rozmiaru jak biszkopt"? I jak robisz spód to masz bardzo gęstą ciężką masę? I błagam jak w przepisie podajesz szklankę to napisz ile ma ml (użyta) :) szklanka szklance nie równa :( a szkoda żeby potem nie wyszło... a tak poza tym jak widzisz mój komentarz to masz chyba serdecznie dosyć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasiu, spód nie wyrasta, a ciasto jest bardzo gęste więc trzeba się z nim trochę pobawić, ja wykładam spód formeki papierem do pieczenia, który smaruje tłuszczem, a raczej Oli Oli do pieczenia i wszystko fajnie działa, po upieczeniu dobrze odchodzi. Moja szklanka i standardowa jej wielkość to ok. 240g, tyle się przyjmuje (taka szklanka standardowa jak, niska). uwielbiam Twoje komentarzei już szykuję dla Ciebie nową polewę czeko ;)

      Usuń
  6. I proszę Cię podaj mi jakiej marki mąki ziemniaczanej używasz, ponieważ podobno w Polsce się nie da kupić, bo jest tylko skrobia. Prawda jest taka że piszę na wielu produktach mąka ziemniaczana ale to tak naprawdę skrobia. Nawet szukałam w sklepach ze zdrową żywnością. RATUJ!!

    OdpowiedzUsuń