Strony

1 czerwca 2014

OGÓRKI MAŁOSOLNE | lekkie, zdrowe i pyszne

Momentem, w którym po raz pierwszy rozpoznaję nadchodzącą wiosnę jest chwila kiedy w sklepach pojawiają się małosolne. Ich cena w pierwszych dniach osiąga zawrotne ceny, a mnie cieknie ślinka na ich widok. W tym roku postanowiłam, że w końcu zabiorę się za produkcję własnych i jak się okazało była to bardzo dobra decyzja... Proponuję Wam dzisiaj kompletnie podstawową recepturę, której realizacja nie powinna zająć więcej jak 15 min :)

fot. MŚ

OGÓRKI MAŁOSOLNE | lekkie, zdrowe i pyszne

Składniki:

- ok. 1-1,5 kg drobnych ogórków gruntowych 
- koper twarda część wraz z kwiatami i łodygami
- 1/2 główki czosnku  
- 2 łyżki soli kamiennej 
- 1,5 l gorącej wody
- opcjonalnie: 1 łyżeczka kozieradki, kawałek chrzanu, 

Wodę w solą zagotowujemy, W naczyniu z kamionki lub w dużym słoju układamy blisko siebie wcześniej wyszorowane ogórki. Dorzucamy do nich koper oraz czosnek, którego nie obieramy tylko rozgniatamy w łupinach. Kiedy woda z solą ostygnie zalewamy nią ogórki. Odkładamy w ciepłe miejsce (np. parapet) na minimum 2/3 dni, a następnie... delektujemy się ich smakiem :)

Ważne jest żeby woda z solą dotarła na sam dół naczynia, w którym będziecie trzymać ogórki, dzięki temu nie będzie tak, że jedna część ogórka złapie smak, a druga nie. Ponadto uważajcie żeby "nic nie wystawało" ponad powierzchnię wody (w sensie koper czy też czosnek), ponieważ zacznie się psuć, wszystko powinno być przykryte wodą z solą, pomocny jest mały talerzyk, którym możemy przycisnąć mieszankę i nałożyć pokrywkę :)  

5 komentarzy:

  1. Mam piękny duży słoik i ogórki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. cudnie Aguś, mam nadzieję, że smakowały <3

      Usuń
    2. I co ??? Ja mam gorzką żołądkową !!!

      Usuń
  2. Ogórki niestety zrobiły się papkowate bardzoooooo, babcia podpowiedziała że to przez to że zalałam gorącą wodą. Teraz robią się następne ale zalane ostudzoną wodą także zobaczymy.. Kasia

    OdpowiedzUsuń
  3. Daj znać jak wyszło, ja zalewałam wrzątkiem i były idealne, może to kwestia jakości ogórków?

    OdpowiedzUsuń