fot. Michalina Ściborska |
Tak jak wspominałam wyżej mój pudding jest efektem ubocznym prób otrzymania mleka ryżowego. Do tego celu używam specjalnej maszyny do produkcji mleka roślinnego oraz past (np.pasty ryżowej lub ciecierzycowej). Takie mleko będziecie mogli nabyć u mnie już niebawem (np. sojowe, ryżowe czy też migdałowe). Jednak nie jest to jedyny sposób na otrzymanie takiej pasty, a więc...
PUDDING RYŻOWY Z PIECZONYMI JABŁKAMI | ciepły, pyszny i sycący
Składniki:
ilość potrzebna na ok. 2 lub 3 kokilki średniej wielkości
- 2 dojrzałe, słodkie jabłka
- ok. 250 g ryżu np. paraboiled
- 2/3 łyżki syropu z agawy lub innego dobrego słodu (miód, melasa)
- przyprawy: goździki, cynamon, imbir, kardamon
- łyżka masła klarowanego lub innego dobrego nierafinowanego tłuszczu
- płatki migdałowe uprażone
Ryż zalewamy gorącą wodą do jego górnej granicy, zostawiamy na ok. pół h. Następnie wrzucamy go do garnka z grubym dnem, zalewamy wrzątkiem i gotujemy, aż do otrzymania masy ryżowej, po prostu go rozgotowujemy, ale uważamy, żeby nie przypalić. Może to potrwać nawet ok. godziny. Systematycznie dolewamy wody, która wcześniej zostanie wsiąknięta przez ryż.
W międzyczasie obieramy jabłka, kroimy na małe kawałki i umieszczamy w drugim garnku o grubym dnie. Podgrzewamy na maśle klarowanym, obserwujemy. W zależności od tego jak są soczyste będziemy musieli podlać je odrobiną wody lub nie. W młynku do kawy mielimy goździki, które wraz z resztą przypraw dodajemy do jabłek, kiedy te będą już całkiem miękkie i zaczną się rozpadać. Całość dusimy pod przykryciem, aż do uzyskania jabłkowej masy.
Na patelni podprażamy garść płatków migdałowych.
Kiedy ryż zamieni się w mus (jeżeli nie jest idealnie gładki możemy zblendować go wraz z odrobiną gorącej wody na gładką masę) dodajemy do niego 2/3 łyżki syropu z agawy, mieszamy.
Ciepły mus jabłkowy umieszczamy w kokilkach, następnie przykrywamy je puddingiem ryżowym. Całość posypujemy płatkami migdałowymi i cynamonem. Wspaniała przekąska na zimowy weekend. Dużo pisania, ale przepis tak naprawdę jest bardzo prosty i smaczny, polecam :)
fot. Michalina Ściborska |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz